Türkiye’ye dev yatırım: Çinliler çıktı Japonlar geldi

Bloombergh HT yayınına katılan Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

“2024 ilk çeyrekte batarya ve üretim fabrikası açacağımızdan bahsetmiştik. Şimdi batarya kapsamını genişletiyoruz.” diyen Ulubaş, Türkiye’ye yapacakları yatırım miktarının 1,6 milyar doları bulacağını, ülkenin ikinci elektrikli araç üreten şirketi olmayı hedeflediklerini ve üç ay içinde resmi başvuru süreceğini tamamlamış olacaklarını söyledi.

“YALNIZ TÜRKİYE DEĞİL”

Ulubaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hem kendi araçlarımızı hem de diğer araçlar için batarya yönetim sistemlerini geliştireceğiz. Batarya üretimi devam ediyor. Halen yedi bölgede 19 bayimiz var. Türkiye’de elektrikli araç üretmeye hazırlanıyoruz. Yalnız Türkiye değil Avrupa’ya da sevki planlanıyor. Hem üretim hem de yazılım tarafında olma planlarımız var. Türkiye’de bu yıl için hedef 39 bin elektrikli araç satışıydı. Yılı 60 bin ile kapatmayı planlıyoruz.”

“Geleceğe ilişkin pozitif bir motivasyonumuz var. Yalnız Türkiye değil, Balkanlar’dan başlayarak Avrupa’da ciddi bir dönüşüm var. Türkiye bu pazarların hepsine hitap edebilecek durumda. İnsanlarda en çok ‘otomobilimi nerede şarj edebilirim, kaç saatte şarj ederim, aracın parçasını bulabilir miyim, servisi var mı’ gibi endişeleri vardı. Bizim müşterilerimizi araçlarını 6,5 dakikada şarj ederek yollarına devam edecek. Araç ve yatırımlar arttıkça insanlardaki önyargılar da kırılıyor.”

JAPON MAZDA TÜRKİYE’DEN ÇEKİLDİ

Japonya’nın köklü otomobil firmalarından birisi olan Mazda, geçtiğimiz günlerde Türkiye’den çekilme kararı aldığını açıkladı.

İkinci el piyasasında da son yıllarda kısıtlı bir arz ile ilerleyen Mazda, 2024 yılı itibariyle Türkiye’de olmayacağını otomobil tüketicilerine duyurdu.

Halihazırda kullanılmakta olan araçlar için yedek parça ve servis ağlarını sürdüreceklerini küçük bir anekdot ile duyuran firma yetkilileri, mağduriyet yaşanmayacağını dile getirdi.

Mazda, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Mazda Motor Türkiye, Türkiye’deki Mazda satış ağını belirsiz bir süre durdurma kararı almıştır. Türkiye’deki mevcut Mazda müşterilerine hizmetin devamını sağlamak amacıyla satış sonrası hizmetlerine ve yedek parça tedariğine devam edecektir.” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x