Mahfi Eğilmez’in gözünden kaçmadı

Ekonomist ve analist Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı’nı iktidarın daha önce belirlediği ekonomik hedeflerle karşılaştırdı. Eğilmez, planın öngördüğü hedefler ile ekonominin mevcut durumu arasındaki açıyı ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci kalkınma planı olan 2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Eğilmez, bu planın öngördüğü hedefleri ve stratejileri, AKP’nin daha önce belirlediği 2023 hedefleri ile karşılaştırdı.

Eğilmez’in paylaştığı tabloya göre, beş yıllık kalkınma planının 2023 hedefinde 2 trilyon dolar olan GSYH, gerçekte 1 trilyon dolar, 2023 için daha önce hedeflenen 25 bin dolarlık kişi başı milli gelir 12 bin dolar, yüzde 5 olarak hedefkenen işsizlik yüzde 9,2, tek hane hedeflenen enflasyon yüzde 61,5, 500 milyar dolar hedeflenen ihracat ise 250 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak, Mahfi Eğilmez, 12. Kalkınma Planı’nın amacının olumlu olduğunu ancak gerçekleşmesi için ciddi adımların atılması gerektiğini belirterek ve ekonomik beklentilerin gerçekleşmesi için hükümetin sıkı bir şekilde çalışması gerektiğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x