Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Grand Pera etkinlikleriyle renkleniyor

Beyoğlu tarihinin yaşayan mirası Grand Pera, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlediği sergi, konser ve tasarım etkinliklerle sanat severleri ağırlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, Grand Pera’da düzenlenecek etkinliklerle İstanbul’un kültür ve sanat yaşamını dünya sahnesine taşıyacak. Beyoğlu’un en ikonik yapısı olma özelliğini taşıyan Grand Pera’nın tarihi binasında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılışını yaptığı Eskizden Piksele Dijital Sanat Sergisi ile başlayan Grand Pera etkinlikleri festivale farklı bir boyut kazandıracak. 

Grand Pera Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Etkinlikleri 30 Eylül-15 Ekim arasında sanatseverlerle buluşuyor.

 

Beyoğlu’nun en ikonik yapısında dijital sanat buluşması

Grand Pera 30 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında tarihi binada Eskizden Piksele Dijital Sanat Sergisi düzenleyecek. Geleneksel ve modern sanatın eşsiz bir birleşimini sunacak olan sergi, yeni medya, dijital sanatlar, biyo-sanat ve yapay zeka gibi çağdaş konu başlıklarını zengin kültürel mirasımızla buluşturacak. Bu özel sergi, Anadolu’nun zengin tarihî ve kültürel mirasını dijital sanatın yaratıcı gücüyle buluşturarak izleyicilere taze bir bakış açısı sunmayı hedefliyor. Sergi, 10.00- 20.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek. 

 

Emek Sahnesi usta isimlerin eşsiz performansları ile renkleniyor.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Beyoğlu’nun ikonik mekanlarından olan Emek Sahne, usta isimlerin eşsiz performansları ile renklenecek. 4 Ekim Çarşamba müzik direktörlüğünü, şefliğini ve aranjörlüğünü Nail Yavuzoğlu’nun üstlendiği 12 kişilik kadrosuyla İstanbul Jazz Band Melis Sökmen ile sahne alacak. 6 Ekim Cuma şefliğini dünya çapında tanınmış şef Hakan Şensoy yönetimindeki Grand Pera Filarmoni Orkestrası keman sanatçısı  Muhammed Yıldırır ile muhteşem bir işbirliği sergileyecekler. Eşsiz bir müzikal deneyim sunacak konser, Klasik, Çigan ve Türk Müziğinin muhteşem bir sentezi olacak. 7 Ekim Cumartesi piyanist Güray Başol, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk halkına çok sesli müziğin benimsetilmesi için yurtdışında eğitim alan önemli sanatçılarımız Nazife Aral-Güran ve Yüksel Koptagel’in solo piyano eserlerini, Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın Besteciler piyano dinletisi ile sanatseverler ile paylaşacak. 8 Ekim Pazar günü Necip Fazıl Kısakürek’in eserleri geleneksel musikimizin, batı musikisinin ve popüler müziğin bütün işitsel olanakları ile, Yücel Arzen vokalistliğine yeniden ve müzikli olarak seslendirilecek. 11 Ekim Çarşamba günü de Çiğdem Yarkın solistliğinde Kent Şarkıları konserlerinde dinleyiciler, İstanbul özelinde, geleneksel Türk müziğinin seçkin eserlerinden örnekleri dinleyecek.

 

Yeşilçam Sokak tasarımcıları ağırlıyor

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında festival boyunca Grand Pera Yeşilçam Sokak’ta eşsiz tasarım ürünlerin sergileneceği Market For Makers etkinliği de yerel tasarımcıları ağırlayacak. 

15 gün boyunca yerel tasarımcıların ürünlerinin satışa çıkacağı stantlarda alışveriş yapılabilecek. Ayrıca alanda Cuma ve Cumartesi gerçekleşecek canlı müzik performansları ile tam bir festival havası yaşanacak. Etkinlik 12.00- 22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek. 

Emek Sahne biletlerine www.biletinial.com adresinden, Grand Pera kültür yolu programına ise www.grandpera.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x