Bayraktar’dan İliç açıklaması: Hedefimiz bayrama kalmadan 9 arkadaşımızı bulmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarına ilişkin, “İliç’teki çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. İnşallah hedefimiz, bayrama kalmadan özellikle 9 ailemizin beklediği arkadaşlarımızı bulmak. İnşallah netice alacağımıza inanıyoruz” dedi.

DHA’nın haberine göre, Alparslan Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik şirketinin işlettiği altın madeni sahasında 13 Şubat’ta meydana gelen, 9 işçinin toprak altında kaldığı facianın yaşadığı bölgede inceleme yapıp, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Erzincan Valiliği’ne geçip, gazetecilere açıklama yapan Bayraktar, “13 Şubat 2024 tarihinde İliç’te meydana gelen maden kazası nedeniyle o gün bugündür Erzincan’dayız. İliç’te çok yoğun bir çalışma içerisindeydik. Bu çalışmalarımıza hâlâ devam ediyoruz. Bugün de çalışmaları yerinde takip etmek, hem de kayıp madenci kardeşlerimizin aileleri ile birlikte olmak, İliçli vatandaşlarımız ile birlikte olmak için buraya geldik” diye konuştu.

“İliç’teki çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor” diyen Bayraktar, “İnşallah hedefimiz, bayrama kalmadan özellikle 9 ailemizin beklediği arkadaşlarımızı bulmak. Dolaysıyla bunun için yoğun bir gayret devam ediyor. Malum mevsim artık yağışlı mevsime döndü. Yağışa rağmen tüm çalışmalar devam etmekte” ifadelerini kullandı.

Madenden siyanür sızıntısı olmadığını söyleyen Bayraktar, “İnşallah herhangi bir emniyetten taviz vermeden, orada çalışan arkadaşlarımızın da sağlığı önemli, iş güvenliği de önemli, bu çerçevede kararlı bir şekilde devam ediyoruz. İnşallah netice alacağımıza inanıyoruz. Bunun yanı sıra çevre ile alakalı tedbirlerimiz, çevre ile alakalı ölçümlerimiz de aralıksız devam ediyor. Düzenli ölçümler yapılıyor. Çok şükür şu ana kadar herhangi bir şekilde halk sağlığını tehdit edecek, çevreyi tehdit edecek bir olumsuzluk yoktur. Ailelerle sürekli bir aradayız. Son derece açık, şeffaf onları bilgilendirerek, onları da sürecin içerisine dahil ederek, bu süreci hep birlikte yürüttük, yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x